Toggle Side Panel
Psychfysio
  • NIEUWS
  • E-LEARNING
  • CURSUSSEN
  • COMMUNITY
  • WIE WIJ ZIJN
    • Wie wij zijn
    • Docenten
    • Nieuwsbrief
    • Goed doen
More options
    Sign in
    • NIEUWS
    • E-LEARNING
    • CURSUSSEN
    • COMMUNITY
    • WIE WIJ ZIJN
      • Wie wij zijn
      • Docenten
      • Nieuwsbrief
    • Log In
    Close search
    Home » Mobilisaties zijn effectiever dan massage bij cervicogene hoodpijn

    Mobilisaties zijn effectiever dan massage bij cervicogene hoodpijn

    25/06/2013 | Peter Van Burken | hoofdpijn, massage

    Mobilisaties in de hoge cervicale wervelkolom gaven na zes weken betere pijnreductie en verbetering van mobiliteit dan massage. Beide groepen kregen ook oefentherapie, maar gerichte manuele mobilisaties lieten de grootste winst zien. Meer onderzoek blijft nodig.

    Cervicogene hoofdpijn wordt veroorzaakt vanuit de cervicale wervelkolom, waarbij vooral de bewegingssegmenten C2/3 en C3/4 betrokken zijn. De typerende unilaterale occipitale referedpain straalt ook uit naar frontaal en wordt als hoofdpijn ervaren. Bijkomende klachten zijn ongemak in de ipsilaterale schouder en arm, mobiliteitvermindering van de nek, en pijntoename bij mechanische provocatie (door mechanische druk of onplezierige hoofdpositie). Er is volgens de auteurs nog geen universele of optimale behandeling bekend. Naast medicatie of, zenuwblokkade’s of zenuwdenervatie, wordt doorgaans ook fysiotherapie voorgesteld. Naast passieve interventies zoals massage of tractie wordt voor een goed lange termijn effect oefentherapie geadviseerd. Spinale manipulaties zouden effectief zijn. Mobilisaties zijn echter veiliger en hebben daardoor de voorkeur, maar daarvan is de effectiviteit volgens de auteurs nog niet bekend. Ook massage van specifieke spieren wordt voorgesteld als behandeling, maar het bewijs is matig. Al met al is er meer onderzoek nodig.
    De auteurs van dit artikel vergeleken in hun onderzoek het effect van cervicale mobilisatie met massage.

    Methode
    Aan dit onderzoek deden 38 patiënten mee (16 vrouwen). De selectie leeftijd lag tussen de 18 en 40 jaar. De patiënten werden random toegewezen aan één van de twee onderstaande behandel groepen.

    1. Rustige passieve cervicale mobilisaties (N=20): traag oscillerend met grote amplitude maar binnen de normale range. Richtingen: posterior –anterior centraal, posterior –anterior unilateraal en bilateraal, transversale druk.
    2. Massage (N=18): massage in nek arm regio, 2 minuten cervicaal tractie, triggerpoint behandeling, en stretching.

    Aanvullend kregen beide groepen ook trainingsoefeningen en actieve oefentherapie. Met het doel centrale sensitisatie te verminderen en de descenderende inhibitie te verhogen. De oefentherapie bestond uit: actieve mobilisatie, isometrische en dynamische krachtoefeningen, en duurtraining.

    Lees verder:  Total body massage bij rugpatiënten verlicht beter de pijn, angst, depressie en slaapstoornissen dan relaxatietraining

    Metingen
    Op de baseline en één week na de behandelreeks werden de volgende metingen gedaan:

    • hoofdpijn intensiteit,
    • hoofdpijnfrequentie afgelopen vier weken,
    • hoofdpijnduur,
    • functionele beperkingen: Neck Disability Index (NDI),
    • actieve cervicale mobiliteit: flexie, extensie, rotatie en lateroflexie.

    Behandelprocedure
    De behandeling bestond uit 12 sessies in zes weken (twee sessies per week).

    Resultaten
    In beide groepen gaan de patiënten op alle variabelen er statistisch significant op vooruit. Beide groepen zijn op baseline goed aan elkaar gelijk, bij de follow-up echter is de mobilisatiegroep op alle variabelen behalve de NDI significant meer vooruit gegaan dan de massagegroep.

    Opmerking samenvatter
    Dit onderzoek toont dat beide groepen vooruitgaan, maar dat de keuze voor gerichte manuele mobilisaties hoog cervicaal het beste werkt. Belangrijk is te beseffen dat beide groepen ook oefentherapie kregen.

    Bron:

    Youssef, E. F., & Shanb, A. S. (2013). Mobilization versus massage therapy in the treatment of cervicogenic headache: a clinical study. J Back Musculoskelet Rehabil, 26(1), 17-24. doi: 10.3233/BMR-2012-0344

    * Meld een spelfout of onjuistheid.

    Peter Van Burken

    Peter Van Burken

    Psycholoog / ex-fysiotherapeut. Auteur van Gezondheidspsychologie voor de fysiotherapeut en het boek Mindfulness en Fysiotherapie. Initiator en docent Psychfysio opleidingen.

    Posts navigation

    ← Dosis en vorm van krachttraining bij patellofemorale klachten
    Effect van manuele therapie bij tension-type headache is voorspelbaar →

    Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

    Ontvang wekelijks een nieuwsbrief met drie samenvattingen op het gebied van fysiotherapie en het biopsychosociale model.

    Inschrijven
    Cursussen 2026
    • Contact
    • Cursussen
    • Nieuwsbrief
    • E-learning (blended)
    • Tijdschriften
    • Goed doen
    • Privacybeleid
    • AI versus mensenwerk
    • Disclaimer Psychfysio opleidingen
    • Algemene voorwaarden
    • Klachtenprocedure
    © 2026 - Psychfysio opleidingen