Toggle Side Panel
Psychfysio
  • NIEUWS
  • E-LEARNING
  • CURSUSSEN
  • COMMUNITY
  • WIE WIJ ZIJN
    • Wie wij zijn
    • Docenten
    • Nieuwsbrief
    • Goed doen
More options
    Sign in
    • NIEUWS
    • E-LEARNING
    • CURSUSSEN
    • COMMUNITY
    • WIE WIJ ZIJN
      • Wie wij zijn
      • Docenten
      • Nieuwsbrief
    • Log In
    Close search
    Home » Gemodificeerde Schobert test betrouwbaar maar matig valide bij lage rugpijn

    Gemodificeerde Schobert test betrouwbaar maar matig valide bij lage rugpijn

    26/04/2013 | Peter Van Burken | rugpijn

    Modified Modified Schobert Test (MMST) meet lumbale flexie betrouwbaar, maar is matig valide ten opzichte van röntgen (r=0,67). Veranderingen van 0,8–1,0 cm zijn nodig om zeker te zijn van echte verandering. Voorlopig nog geen aanbeveling voor reguliere toepassing.

    Hoewel de waarde (validiteit) van mobiliteitsmetingen aan de lumbale wervelkolom ter discussie staat om beperkingen in activiteiten of participatie te voorspellen, is het op stoornisniveau wel een variabele waar fysiotherapeuten zich vaak op richten. Een betrouwbaar en valide meetinstrument is de Double Inclinometer (DI) maar deze is klinisch lastig om toe te passen. Het meten met een meetlint (Schobert test) wordt frequenter gebruikt.

    De lumbosacrale overgang is moeilijk precies te bepalen, daarom is in 1969 een ‘Modified Schobert Test’ voorgesteld (MST) die bestaat uit een markering 5 cm onder en 10 cm boven de lumbosacrale overgang. Enkele auteurs rapporteren een goede validiteit ten opzichte van röntgenfoto’s en ook een goede betrouwbaarheid, maar de laatste tien jaar is er ook kritiek omdat MST alleen de mobiliteit tussen L2-S1 zou meten en niet de bijdrage van het SI-gewricht en van L5.

    Daarom is een Modified – Modified Schobert Test (MMST) ontwikkeld: (a) markeer het midden van de lijn tussen de twee SIPS en (b) 15 cm hogerop (houdt daarbij het meetlint goed tegen de patiënt). Daarna meet men nogmaals in flexie en noteert men het verschil tot op de mm. Vooraf kan men een warming-up doen in lig bestaande uit een aantal maal één of twee knieën naar de borst brengen. De psychometrische kwaliteit is echter nog onvoldoende onderzocht, daarom is dit onderzoek uitgevoerd.

    Methode

    Aan het onderzoek doen 32 patiënten met lage rugpijn uit een fysiotherapeutische setting mee. Drie orthopedische fysiotherapeuten met meer dan 15 jaar ervaring zijn in twee sessies van 1 uur getraind in een gestandaardiseerde afname van de MMST. Als gouden standaard is gebruikgemaakt van een sagittale röntgenfoto van de lumbale bewegelijkheid. Één fysiotherapeut deed de validiteitsmeting, twee fysiotherapeuten de intra- en interbetrouwbaarheidsmetingen. Om geheugeneffecten te vermijden zijn twee patiënten tegelijk aangeboden, waarbij eerst de neutrale metingen bij beide gedaan werd, daarna de flexie metingen.

    Lees verder:  Pijneducatie effectiever als solo-interventie dan gecombineerd met oefentherapie bij lage rugpijn?

    Resultaten

    Er blijven 31 patiënten over. De validiteit van de MMST uitgedrukt als de Pearson correlatiecoëfficiënt tussen de MMST en de röntgenmeting is matig/redelijk te noemen: 0,67 (95% CI: 0.44-0.84). Dat wil zeggen dat de MMST voor 45% correspondeert met veranderingen op de röntgenfoto. De intra- en interbetrouwbaarheid zijn uitstekend (ICC >0,91). Om met 95% zekerheid te kunnen zeggen dat er een daadwerkelijke verandering in lumbale mobiliteit heeft plaatsgevonden moet MMST met minimaal 0,8-1,0 cm toe- of afgenomen zijn.

    Door de nog matige validiteit willen de auteurs deze test (nog) niet aanbevelen voor toepassing in de praktijk.

    Bron:

    Tousignant M, Poulin L, Marchand S, Viau A, Place C. The Modified-Modified Schober Test for range of motion assessment of lumbar flexion in patients with low back pain: a study of criterion validity, intra- and inter-rater reliability and minimum metrically detectable change. Disability and Rehabilitation 2005; 27 (10): 553-9 doi: 10.1080/09638280400018411

    * Meld een spelfout of onjuistheid.

    Peter Van Burken

    Peter Van Burken

    Psycholoog / ex-fysiotherapeut. Auteur van Gezondheidspsychologie voor de fysiotherapeut en het boek Mindfulness en Fysiotherapie. Initiator en docent Psychfysio opleidingen.

    Posts navigation

    ← Betrouwbare tests voor scapula positie maar met onduidelijke klinische relevantie
    De SpineCor brace is niet effectief bij idiopathische scoliose →

    Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

    Ontvang wekelijks een nieuwsbrief met drie samenvattingen op het gebied van fysiotherapie en het biopsychosociale model.

    Inschrijven
    Cursussen 2026
    • Contact
    • Cursussen
    • Nieuwsbrief
    • E-learning (blended)
    • Tijdschriften
    • Goed doen
    • Privacybeleid
    • AI versus mensenwerk
    • Disclaimer Psychfysio opleidingen
    • Algemene voorwaarden
    • Klachtenprocedure
    © 2026 - Psychfysio opleidingen